V pestrej kamennej scenérii na Štrbskom Plese v blízkosti Námestia MS 1970 a vedľa cesty ku vodopádom bez ťažkostí nájdeme zoskupenie tajomných žulových balvanov označené aj informačnou tabuľou.
Sakameňmi rôznych veľkostí a niekedy až neuveriteľných tvarov sa po celom svete stretávame v rozličných podobách – stavebné, ale aj božské, čertove, obetné či posvätné. Mystické miesto vo Vysokých Tatrách pod názvom Pozdrav z praveku ľahko nájdeme na rozhraní lesíka a lúky v blízkosti Hotela Patria. Tajomný kúsok zeme na ploche 7 x 14 metrov pripomína prírodné megalitické (z gréčtiny megas – veľký a lithos – kameň) obradné miesto. Mohlo to byť aj dielo kultúry pradávnych predkov predovšetkým pohrebné miesto na uloženie telesných ostatkov do zeme s duchovným poslaním.
O pôvode a využití podobných objektov je množstvo dohadov bez definitívnych odpovedí. Keď raz navštívime toto čarovné miesto so silným genius loci, zastavme sa a dajme širokú voľnosť aj našej predstavivosti. Len vnímavým pozorovaním a za priaznivých svetelných podmienok sa nám možno zjavia rôzne podoby živej prírody. A možno pocítime aj mágiu niektorých dotvorených tvarov. Zážitok z náhleho objavu môže byť podobný ako v galérii súčasného moderného umenia.
Ďalší priestor na príjemné strávenie času a rozjímanie poskytne štýlová drevená lavička umiestnená pod aurou trojice statných tatranských smrekov. Teda niečo z dendroterapie. Doteraz neznáme miesto vedľa rušného chodníka pod nánosom tisícročí objavil Jozef Krajňák. Vďaka pochopeniu a materiálnej podpore starostu Obecného úradu v Štrbe Michala Sýkoru a pracovníkov športového areálu na Štrbskom plese sa podarilo dostať z hlbín minulosti pred zraky súčasnosti dosiaľ nevídané dielo. Do približnej podoby spred tisícročí bolo obnovené v roku 2021.
Možno povedať, že je to pamätník z „doby kamennej“ s posolstvom dávno zabudnutého času. Ako nová turistická atrakcia v súčasnosti vzbudzuje v návštevníkoch perly Vysokých Tatier nevšedný záujem.
foto: Jozef Krajňák