V mene mesta Levoča…

Autor Peter Maráky
0 komentárov

Netradičná výstava Spišského múzea v Levoči

Jedným z osemnástich špecializovaných múzeí Slovenského národného múzea je najstaršie Spišské múzeum v Levoči. Vzniklo už v roku 1884 z iniciatívy Spišského dejepisného spolku, ktorý sa venoval aj zberateľskej činnosti. Múzeum má dnes takmer pätnásťtisíc zbierkových predmetov z oblasti archeológie, histórie, umeleckej histórie a etnografie. Je správcom viacerých objektov národných kultúrnych pamiatok, okrem iného rozsiahleho Spišského hradu. Svoju pestrú výstavnú činnosť realizuje v známej renesančnej historickej Radnici mesta Levoča. Práve v jej priestoroch inštalovali agilní spišskí múzejníci zaujímavo koncipovanú výstavu In nomine civitas Leutscha… o tých, čo zanechali svoju stopu. V dôsledku pandémie výstava pripravená na jeseň roku 2020 na svojich návštevníkov ešte len čaká. 

Stopu možno zanechať v piesku, blate, ale sú aj trvácnejšie stopy. V mysliach ľudí, v histórii národa, regiónu i mesta. Veď mesto to nie sú len domy, paláce, chrámy, ulice či námestia. Mesto sú hlavne ľudia, ktorí mu dlhé stáročia vdychovali život, založili si tu svoje rodiny, našli priateľov, dobrých či menej prajných susedov, svoju obživu a hlavne našli tu priestor na svoju realizáciu, podnikanie, umelecké nadanie, našli tu jednoducho šťastie. Popri množstve bezmenných obyvateľov tvorili dejiny slávneho mesta aj výnimoční jedinci. Práve desiatim z nich je venovaná netradične v duchu artstreetovej výtvarnej kultúry inštalovaná výstava, ktorú pripravil kolektív kurátorov levočského múzea (umelecká historička a riaditeľka múzea Mária Novotná, hlavná autorka výstavy Dáša Uharčeková Pavúková a ďalší odborní pracovníci múzea) v spolupráci so skúseným výtvarníkom a výstavným dizajnérom Matúšom Lányim. 

Výstava prezentuje osobnosti, ktoré v Levoči pôsobili v rozmedzí 15. až 19. storočia. Časové rozpätie, rôznorodosť záujmov a činností ovplyvnili výber predstavovaných historických postáv, ktoré zastupujú široké spektrum profesií. Na výstave predstavili známeho kupca, podnikateľa a spoluzakladateľa slávneho ťažiarsko-obchodného podniku Uhorský obchod – Jána Thurzu III. (1437 – 1508), humanistu a cirkevného hodnostára Jána Henckela (1481 – 1539), slávneho sochára neskorej gotiky Majstra Pavla (prelom 15. a 16. storočia), levočského richtára a kronikára Gašpara Haina (1632 –1687), kníhtlačiara a vydavateľa Samuela Brewera (1645 – 1699), legendárnu „zradkyňu“ Julianu Gécziovú Korponay (1680 – 1715), barokového zlatníka a šperkára Jána Silášiho (1705 – 1782), vynikajúcich maliarov Jána Rombauera (1782 – 1879) a Jozefa Czauczika (1780 – 1857) a podnikateľa a filantropa, banského odborníka Andreja Probstnera ml. (1795 – 1853). Vystavované sú originálne zbierkové predmety – portrétne olejomaľby, ikony, tabuľová maľba, vzácne drevené plastiky, liturgické predmety, zlatnícke diela, šperky, historické listiny a knižné dokumenty, numizmantický materiál.

Ukážka z tvorby Majstra Pavla z Levoče


V pútavej a modernej výstavnej prezentácii v nádherných radničných priestoroch budú azda už čoskoro môcť návštevníci aktuálnej levočskej výstavy, ktorá potrvá do jesene 2021, poznať, čo títo vynikajúci Levočania vykonali (nielen) v mene mesta Levoča.

foto: Archív SNM — Spišského múzea v Levoči

Tento článok bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Článok reprezentuje výlučne názor autora a fond nezodpovedá za obsah článku.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť