Z edičnej činnosti spoločnosti CBS ma v poslednom období zaujala publikácia Slovensko na starých mapách s podtitulom Historický atlas Hornouhorských stolíc. Keďže som fanúšik starých máp a atlasov, bol som veľmi zvedavý na tento edičný počin, ktorý dlho chýbal na pultoch našich kníhkupectiev.
Tí a skôr narodení možno poznajú podobné dielo s tým istým názvom od slovenského geografa a historika Ľubomíra V. Prikryla, ktoré vyšlo vo vydavateľstve Osveta v roku 1982. Odvtedy pretieklo v Dunaji už naozaj veľa vody a po takmer polstoročí uzrela svetlo sveta veľká kniha, či skôr atlas starých máp Slovenska od českého autora Zdenka Kučeru. Ten už v roku 2021 vydal knihu obsahujúcu staré mapy sveta a strednej Európy, ako aj staré pôvodné a odvodené mapy Uhorska a regionálne mapy vybraných slovenských stolíc v nezvyčajne veľkom formáte A3. Mapy boli zošité sponami, ktoré bolo možné ľahko odstrániť, vďaka čomu sa dala akákoľvek mapa zvlášť vybrať a umiestniť napríklad ako obrázok na stenu.
Aj novovydané dielo obsahuje niekoľko mapových listov, ktoré sú v závere knihy samostatne vložené do obalu, a záujemca si ich takisto môže vybrať či v prípade potreby zarámovať a zavesiť na stenu. Okrem týchto rozkladacích máp presahujúcich formát knihy však tento atlas obsahuje niekoľko máp sveta a Európy, a predovšetkým niekoľko desiatok podrobných máp uhorských stolíc doplnených o nádherné dobové ilustrácie, opisy a vysvetlenia k jednotlivým mapám.
Kniha v textovej časti prezentuje cenné poznatky z geografie, histórie a predovšetkým kartografie vtedajšieho Horného Uhorska a doslova nás vtiahne do čarovného sveta historických máp. Objavíme v nich rieky Dunaj, Váh či Hron, nájdeme všetky významné mestá od Bratislavy až po Košice a ponoríme sa doslova do dejín jednotlivých historických žúp. Nahliadneme do ich minulosti a iste pritom objavíme aj niektoré detaily nášho kultúrno-historického dedičstva.
Publikácia nám sprítomňuje kartografickú históriu našej krajiny a prostredníctvom diel takých majstrov kartografie, ako boli Lazarus Rosetti a jeho mapa Uhorska zo začiatku 16. storočia či Samuel Mikovíni a jeho mapy uhorských stolíc z 18. storočia, objavíme Slovensko, ako ho možno nepoznáme.
Množstvo ilustrácií a celková grafická podoba knihy urobí radosť každému záujemcovi o historickú geografiu a kartografiu Slovenska a nemala by chýbať v našej knižnici.
foto: Vydavateľstvo CBS