Vybrať sa do národného parku uprostred Slovenska je skvelý nápad. Pýtate sa prečo? Dôvodov je hneď niekoľko — krásna príroda, husté lesy, minimum turistov, skvelé domáce buchty, tradičný chov koní, zrúcaniny hradu Muráň, krásne vyhliadky, detské vyžitie a mnoho ďalšieho. Na svoje si príde naozaj každý.
Hrad Muráň a Poludnica
Z východiskovej obce Muráň kráčame na zrúcaniny hradu, kde na necelých štyroch kilometroch prekonáme 550 výškových metrov. Zrúcaniny hradu Muráň sa nachádzajú na skalnom masíve Cigánka. Jesenné rána z hradu sú epické. Ak sa pošťastí a vládnu inverzné podmienky, dole pod nami sa plazí hmla dolinou a my sa kocháme výhľadmi nad ňou.
A čo ďalšie nás pri výhľade zo zrúcanín čaká? Výhľadu dominuje pokračovanie hrebeňa pokrytého hustými lesmi, za ktorými sa vypína majestátna Kráľova hoľa. Na opačnú stranu vidieť skalné masívy Muránskej planiny, z ktorých jeden aj navštívime. Ide o krásnu skalnú vyhliadku Poludnica, na ktorú sa dostaneme, ak budeme z hradu pokračovať cez Veľkú lúku po červenej značke. Práve na Veľkej lúke sa dá zazrieť tradičný muránsky polodivoký kôň – norik muránsky. Vrátiť sa do Muráňa môžeme po tej istej trase alebo si túru poriadne predĺžime a urobíme si okruh cez Ľadovú jamu, Nižnú Kľakovú a Hrdzavú dolinu. Táto trasa však zaberie celý deň a prejdeme pri nej viac ako 27 km, pričom prekonáme vyše 1 000 výškových metrov.
Hrebeňovka
Turisti chtiví po dobrodružstve s prenocovaním v lone Muránskej planiny môžu absolvovať hrebeňovku pohoria po červenej turistickej značke, ktorá je súčasťou Rudnej magistrály. Ak sa na Muránsku planinu vydáme zo západnej strany, trasa sa môže začínať alebo končiť v sedle Zbojská. Dobrodružstvo je to teda poriadne, hlavne v západnej časti pohoria sa nachádzajú husté lesy, ktoré sú len veľmi málo prechodené. Turistické chodníky sa miestami strácajú úplne v húštinách, my improvizujeme a meníme trasu za pochodu.
Muránske buchty
A čím doplniť spálenú energiu na túre? Predsa legendárnymi muránskymi buchtami, ktoré získali známku regionálneho produktu. Chutia naozaj neskutočne! Obchodík sa nachádza v centre obce Muráň a pri čakaní v rade (áno, v sezóne sa na tieto buchty čaká v zástupoch) sa kocháme pohľadom na skalné bralo Cigánka, ktoré sa vypína nad obcou.
Sysľovisko a Obrovisko
Do spomínanej Hrdzavej doliny sme prvýkrát nakukli pri našej prvej návšteve tohto pohoria. Neskoro poobede a ešte aj za dažďa sme tu nestretli ani nohy. Malo to čarovnú atmosféru. Neprekážal nám ani dážď a pocit chladu. A keď aj trochu prekážal, rýchlo sme ho zahnali horúcim wellnesom v miestnom penzióniku s tematickým názvom U sysľa.
Keď sme už pri sysľoch, miestne ysľovisko ponúka stretnutie s týmito malými stvoreniami iba v lete. Syslíky sú poriadni spachtoši a niektoré zaliezajú do nôr na zimný spánok už koncom augusta. Netreba ale zúfať, nedávno oproti sysľovisku vznikol nový detský park Obrovisko. Pre rodinky s deťmi krásne miesto, kde si na svoje prídu menšie aj väčšie deti. Dospelých poteší výhľad z areálu priamo na masív Cigánky, ktorý je oproti. Lesy odtiaľ pôsobia naozaj majestátne.
Muránska planina ponúka vyžitie v každom ročnom období a pre všetkých, či už ste vášniví turisti, cyklisti, milovníci histórie, alebo rodinky s deťmi. Tento menej vyhľadávaný kút Slovenska rozhodne stojí za návštevu. Obzvlášť na jeseň – neviem, či som niekde videla farebnejšie lesy ako práve tu…
Tento a ďalšie tipy na výlety a turistiku nájdete v magazíne na webe MTHIKER.
foto: Andrej Šuty