Mikulčice sa pre mnohých Slovákov dostali do povedomia na začiatku leta 2021 ako jedna z obcí na Morave, ktorú zasiahlo silné tornádo a napáchalo obrovské škody. Moravská dedinka je však už dlho cieľom turistov z iného dôvodu. Na oboch brehoch rieky Moravy stálo veľkomoravské hradisko, ktoré je dnes súčasťou Archeoparku Mikulčice – Kopčany a ideálny tip na spojenie aktívneho oddychu so spoznávaním histórie.
Na týchto miestach stála už v 7. storočí osada a v druhej polovici 9. storočia toto územie zažilo najväčší rozmach, ktorý vyvrcholil na začiatku 10. storočia. Aj keď to nie je listinne doložené, niektorí historici predpokladajú, že vzhľadom na význam tohto stredovekého sídla tu pôsobili aj vierozvestcovia Cyril a Metod.
Po tomto období už táto časť územia nebola osídlená a vďaka tomu sa na ňom zachovalo pod nánosmi bahna z neustále sa vylievajúcej Moravy veľké množstvo dôkazov o živote z dôb dávno minulých. Cielený výskum sa na území pôvodného hradiska začal v roku 1954 a pokračuje aj v súčasnosti. Na ploche s rozlohou takmer desať hektárov bolo odhalených archeologickými tímami 12 kostolov a objekt, ktorý je prezentovaný ako kniežací palác. Jedinečné informácie o živote z čias Veľkej Moravy prezradil výskum viac ako 2 500 hrobov, z ktorých mnohé mali bohatú výbavu. Časť z nich si môžete prezrieť v rámci expozície stredovekého chrámu, ktorý je možné navštíviť v rámci prehliadky aj so sprievodcom.
Z veže je vidieť aj prírodný park Mikulčický luh, v ktorom žijú kŕdle volaviek popolavých, ako aj ďalšie vzácne vodné vtáky. Súčasťou je aj prírodná rezervácia Skařiny, jedno z mála miest na Morave a v Čechách, kde sídlia bociany biele v kolóniách.
Hoci na českej strane Moravy sa objavilo veľké množstvo základov sakrálnych stavieb, na slovenskej strane stojí len jediná pri obci Kopčany – Kostol sv. Margity Antiochijskej. Potvrdzuje, že hradisko sa v dobách najväčšej slávy rozprestieralo na oboch stranách rieky Moravy, ktorá v tej dobe nepredstavovala takú výraznú prírodnú prekážku.
Spoločnými silami Juhomoravského a Trnavského kraja sa podarilo postaviť cez rieku cyklolávku, vďaka nej sa dá spojiť návšteva slovenskej a moravskej časti Archeoparku. Kostolík na slovenskej strane je od centra hradiska na moravskej strane vzdialený približne 3,5 kilometra.
A od stredovekého kostolíka máme už iba malý skok k baroku. V tesnej blízkosti priamo pri novej cyklotrase sa dokončuje rekonštrukcia bývalej kačenárne, ktorá patrila Františkovi Lotrinskému, manželovi Márie Terézie. Stačí prejsť ďalšie dva kilometre a ocitneme sa v zrekonštruovanom cisárskom žrebčíne, ktorý takisto zažil dobu svojej najväčšej slávy za panovania Márie Terézie alebo, ako hovoria domáci, našej Terky.
Kto sa chce na hradisko pozrieť z nadhľadu, má možnosť splniť si aj toto prianie. Pohľad z vtáčej perspektívy ponúka tridsaťmetrová rozhľadňa priamo v návštevníckom centre, kde sprievodné tabule prezrádzajú pôvodný vzhľad hradiska.
Moravská cyklotrasa
Vďaka bohatej a zmodernizovanej sieti cyklotrás je návštevu archeoparku možné spojiť s ďalšími miestami. Na českej strane rieky vedie Moravská cyklostezka a na slovenskej zas Moravská cyklotrasa. Cyklotrasami Podluží sa dajú navštíviť na moravskej strane známe vínne pivnice či už v Mikulčiciach alebo Tvrdoniciach, ako aj Lanžhot, kde sa nachádza múzeum s expozíciou ľudovej kultúry, či Hodonín – rodisko prvého prezidenta ČSR T. G. Masaryka. Na slovenskej strane v Holíči stojí nepochybne za prehliadku jediný veterný mlyn zachovaný na Slovensku či zámok. Zabudnúť nemôžeme ani na neďaleké kráľovské mesto Skalica s prekrásnym centrom a mnohými historickými pamiatkami.
text a foto: archív Juhomoravského kraja