Objavte Poloniny

Autor Katarína Romanová
0 komentárov

Vydajte sa na cestu za miestnymi tradíciami a remeslami

Čaro vlnené

Obec Ladomirov s menej ako tristo obyvateľmi je správnym miestom pre všetkých, ktorí vyhľadávajú tvorivú atmosféru inšpirovanú tradíciami. V obci totiž pôsobia viacerí remeselníci, ktorých spája nielen obdiv i láska k vláknam a nitiam, ale do ich tajov radi zasvätia aj iných. 

Už v praveku naši predkovia vedeli, že vlna je jedným z najvšestrannejších prírodných materiálov, ktorý ponúka množstvo výhod. Bez ohľadu na to, či hľadáme teplé oblečenie na zimu alebo pohodlné letné kúsky, vlna je ideálnou voľbou. Jednou z techník spracovania ovčej vlny je suché plstenie. Vyskúšať si ho môžeme s remeselníčkou Ľubkou Talarovičovou, ktorá sa venuje plsteniu ovčej vlny a tkaniu na krosnách, a tiež vyrobiť si vlastné ozdoby. 

Ľubka sa venuje aj ďalšiemu tradičnému remeslu – ručnému tkaniu. Celé stáročia táto technika funguje na jednoduchom princípe – krížením dvoch sústav nití, a to osnovných a útkových. V Ľubkinej útulnej dielni pretkávanej tradíciami je možné vyskúšať si najstarší spôsob výroby tkaniny a utkať si vlastný mini koberec.

Čaro maľované a posvätné

Gréckokatolícky kňaz Ján Zubko sa už viac ako dvadsať rokov venuje písaniu ikon a cirkevnému umeniu. Na jeho fare v Uliči sa návštevníci môžu dozvedieť všetko o procese tvorby ikony – od prípravy holej dosky, cez zlatenie, výrobu podlinika a vaječnej emulzie, až po konečnú krásne napísanú ikonu. Otec Zubko vysvetľuje jednotlivé kroky nielen z praktického pohľadu, ale aj z hľadiska teologickej symboliky, ktorá je plná duchovných príbehov. Návštevníci fary tak objavujú nielen krásu cirkevného umenia, ale aj množstvo nádherných bonsajov, ktoré zdobia priestory fary. Otec Zubko sa s radosťou podelí o svoje dlhoročné poznatky a praktické rady o pestovaní bonsajov.

Poloniny ponúkajú toho oveľa viac na www.objavte.com.

foto: Objavte

Mohlo by sa Vám tiež páčiť