Drotári a drotárstvo v Múzeu kysuckej dediny

Autor Peter Maráky
0 komentárov

Návštevníci výstav, múzeí a galérií spolu s nami dúfajú, že jarné slnečné dni prinesú aj uvoľnenie protipandemických opatrení a umožnia návštevu aspoň tých expozícií, ktoré sú inštalované buď vo voľnej prírode, alebo v priestoroch dostatočne veľkých na potrebný rozostup osôb. Medzi také patria najmä národopisné múzeá v prírode. 

Plagát k výstave

K populárnym expozíciám skanzenového typu patrí už od roku 1981 sprístupnené Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici-Vychylovke. V rozsiahlom prírodnom areáli možno vidieť desiatky objektov ľudového staviteľstva s rozmanitými interiérmi, v ktorých sú inštalované stovky predmetov približujúcich tradičné zamestnania. Možno vidieť aj bytovú, stravovaciu a odevnú kultúru Kysučanov a ich spôsob života v 19. a prvej polovici 20. storočia. Atraktívnym lákadlom návštevy areálu za osadou Chmúra vo Vychylovke je aj doprava vláčikom historickej lesnej železnice. Na dômyselne technicky riešenej trati prekonáva vlak značné prevýšenie a spája tak Kysuce so susediacou Oravou. V objekte stanice tejto železnice návštevníkom vyplní čakanie na vlak výstava Drotári a drotárstvo zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci, ktorého je skanzen súčasťou a najväčšou expozíciou. Výstava bude sprístupnená už od očakávaného otvorenia sezóny 1. mája až do jej záveru v októbri tohto roka.


Drotárstvo, ako je známe, bolo nedávno zapísané aj do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Drotári ovplyvnili takmer všetky oblasti života na Kysuciach. Ich kontakty s kultúrne vyspelejšími krajinami prispeli k zmenám tradičnej kultúry v regióne najmä v prvej polovici 20. storočia. 

Drotári na dobovej kresbe


Autor výstavy, kurátor múzea Alojz Kontrík sa dlhodobo venuje problematike legendárneho pochôdzkového zamestnania a súčasne umeleckého remesla, ktoré sa stalo symbolom osudov Slovákov v 19. a začiatkom 20. storočia. Nositelia tohto špecifického zamestnania výrazne ovplyvnili úroveň bývania, stravu, morálku, odev, obyčajové tradície, čiastočne i ľudové náboženstvo vo svojom domovskom regióne. Na výstave sú prezentované najstaršie a najhodnotnejšie exponáty dokumentujúce tento pozoruhodný kultúrny jav. Návštevník uvidí droárske výrobky, ako sú pasce, vešiaky, podložky, košíky, odrôtované hrnce a misy, ale tiež drotárske náradie, dobové dokumenty a historické fotografie dokumentujúce život a prácu drotárov, drevené plastiky a grafiky zobrazujúce drotárov od významných slovenských výtvarných umelcov Imra Weinera-Kráľa, Alojza Struhára, Imricha Polakoviča a ďalších. Súčasnú drotársku umeleckoremeselnú tvorbu reprezentujú výrobky majstrov ľudovej umeleckej výroby, pokračovateľov drotárskych tradícií na Kysuciach – Róberta Hozáka a Juraja Šeríka.

foto: Archív Kysuckého múzea v Čadci 

Tento článok bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Článok reprezentuje výlučne názor autora a fond nezodpovedá za jeho obsah.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť