Milovníci prírody sa stretnú v Pieninách

Autor Ján Kunák
0 komentárov

Pozvánka na 53. Slovenský zraz turistov

Regionálna rada KST v Starej Ľubovni organizuje od 3. do 9. júla 2006 53. ročník Slovenského zrazu turistov
v Pieninách, na ktorý pozýva všetkých milovníkov prírody. Príďte do čarokrásneho prostredia severného Spiša – Zamaguria, kraja neobyčajných krás, vzácnych kultúrno-historických pamiatok, drsných, avšak pracovitých a pohostinných ľudí a svojrázneho folklóru.

Za hrebeňom Spišskej Magury sa uprostred príťažlivo krásnej krajiny nachádza klenot severného Spiša – Pieniny s vypínajúcimi sa perlami belostných vápencových skál. A práve tu, pod bizarnými bradlami Haligovských skál, si slovenskí turisti spoločne s priateľmi zo susedných krajín rozložia svoje stany. Možno práve tam, kde si v polovici 15. storočia postavili vojenský tábor bratríci na čele s Petrom Aksamitom.

Dunajec zo Sokolice

Odtiaľ budú obdivovať malebnosť a čaro okolitej krajiny, ktorá je kolískou medzinárodnej ochrany prírody v Európe. Sprievodcovia a organizátori pripravili rozmanité aktivity na naplnenie poslania zrazu. Hlavnú časť budú tvoriť pešie túry do centrálnych Pienin s dominantami Tri koruny, Sokolica, Haligovské skaly či Prielom Dunajca. Lákadlom však budú aj menej známe turistické chodníky v Malých Pieninách, prírodná rezervácia Homole Wawóz alebo kúpeľné mestečko Szczawnica s toboganovou dráhou. V ponuke bude aj niekoľko cyklistických trás v Spišskej Magure a poľských Pieninách. Zážitkom celkom určite bude aj rozprávanie o chýrnom bylinkárovi, lekárovi, botanikovi a znalcovi tisícich remesiel frátrovi Cypriánovi v múzeu Červeného kláštora. Zaujímavý môže byť aj splav Dunajca na pltiach a vlastných dopravných prostriedkoch a návrat na bicykloch. Na večerné hodiny je pripravený bohatý kultúrny program zameraný na ľudové tradície príznačné pre Zamagurie.

Haligovské skaly

Pre účastníkov zrazu je ubytovanie a stravovanie zabezpečené v rekreačnom stredisku Goralský dvor v Haligovciach v chatkách a vo vlastných stanoch a v rekreačnom stredisku Dunajec v Červenom Kláštore. Mládež bude ubytovaná v základnej škole v Haligovciach. Kapacita chatiek a ubytovania v triedach je obmedzená, preto prednosť budú mať skôr prihlásení záujemcovia.

Veríme, že učarujúca príroda naplní turistické srdcia spokojnosťou. Organizátori sa vynasnažia vytvoriť také podmienky, aby nezakalili pekné spomienky na stužky roličiek, nebotyčné bralá či upretý pohľad pltníka. Aby sa ťažko lúčilo a aby to bol vydarený zraz.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť