Výstava 100 rokov časopisu Krásy Slovenska

Autor Daniel Kollár
0 komentárov

Náš najstarší kontinuálne vychádzajúci časopis na Slovensku začali vydávať v Liptovskom Mikuláši v roku 1921, preto sme práve v tomto meste otvorili výstavu venovanú 100. výročiu jeho založenia.

Vernisáž sa uskutočnila 8. júla 2021 v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Históriu najstaršieho časopisu na Slovensku, témy a prírodné krásy, ktorým sa na svojich stránkach venoval počas 100 rokov, približujú návštevníkom texty a množstvo fotografií a ilustrácií na pätnástich chronologicky a tematicky usporiadaných paneloch. Texty k výstave autorsky pripravili pracovníci Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, členovia redakčnej rady časopisu a ďalší spolupracovníci redakcie. 

Ako sa náš časopis postupne vyvíjal, môžu návštevníci sledovať na paneloch podľa období a tém.

100 ROKOV ČASOPISU KRÁSY SLOVENSKA
Titulný panel
Časopis Krásy Slovenska – anglický panel
Založenie časopisu Krásy Slovenska (1921)
Krásy Slovenska 1921 – 1949 
Krásy Slovenska 1950 – 1989
Krásy Slovenska 1990 – 2003
Krásy Slovenska 2004 – 2020 
Krásy Slovenska a stretnutia krásistov
Kultúra a národopis v Krásach Slovenska 
Turistika v Krásach Slovenska 
Horolezectvo a lyžovanie v Krásach Slovenska 
Jaskyniarstvo v Krásach Slovenska 
Príroda a jej ochrana v Krásach Slovenska 
Cestovný ruch v Krásach Slovenska 
Fotografia v Krásach Slovenska 

V Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši bola výstava sprístupnená do konca júla. Keďže je putovná, postupne zavíta do viacerých regiónov Slovenska. Od 4. augusta do 4. októbra ju môžu záujemcovia navštíviť v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku (pozri https://liptovskemuzeum.sk/akcie/vystava-100-rokov-casopisu-krasy-slovenska/). 

Odhalenie tabule

Deň po vernisáži výstavy si turisti a čitatelia časopisu Krásy Slovenska pripomenuli osobnosť zakladateľa časopisu Miloša Janošku (1884 – 1963) na jeho milovanom vrchu Poludnica. Na vrchole Prednej Poludnice mu odhalili pamätnú tabuľu a pomenovali po ňom aj modro značkovaný chodník smerujúci z Iľanova na Poludnicu a dolu k Demänovskej jaskyni slobody. Na pamätnej tabuli je umiestnený aj veľavravný text, ktorý dokonale vystihuje osobnosť Miloša Janošku: „Pohľad z hôr srdce mu hrial, keď na svoj Liptov pozeral…“

Na vrchole Čebraťa len niekoľko dní pred odhalením pamätnej tabule Milošovi Janoškovi pribudla pamätná tabuľa aj ďalšej významnej turistickej osobnosti – Zdenkovi Hochmuthovi (1916 – 1990). Bol jedným z najplodnejších slovenských autorov a zostavovateľov turistických sprievodcov po roku 1945, mnohými príspevkami sa zaslúžil aj o rozvoj časopisu Krásy Slovenska. Zeleno značkovaný chodník zo železničnej stanice v Ružomberku cez mestskú časť Rybárpole až na vrchol Čebraťa je pomenovaný po Zdenkovi Hochmuthovi. 

Obidve akcie pripravili liptovskí turisti na čele s neúnavným organizátorom turistického života na Liptove Pavlom Luptákom.

foto: Pavel Lupták

Tento článok bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Článok reprezentuje výlučne názor autora a fond nezodpovedá za jeho obsah.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť